Віктор Володимирович Макарцев

Фото автора
Ім'я: Віктор Володимирович Макарцев
Життєве кредо: Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром
Контакти: с. Степківка Первомайського району Миколаївської області
0 (97)-130-31-07
Робіт на сайті: 35

Коли я передаю знання іншим, я вдосконалююсь

На сьогодні гончарство (обробка глини та виготовлення різноманітного посуду й іншої кераміки), як і інші кустарні промисли України, суттєво занепало, більшість його центрів припинили своє існування. Але ми можемо пишатися тим, що не перевелися справжні майстри в нашому краї. І головне, не загублений ключ до народного промислу, в даному випадку – гончарного. Сьогодні наша розповідь про Віктора Володимировича Макарцева, він, по суті, чи не єдиний у нашому районі, хто серйозно займається цим давнім ремеслом.

Віктор Володимирович народився у 1963 році, навчався гончарству у рідному селі Степківці, коли тут працював філіал Санкт-Петербурзького інституту художньої кераміки. Починав свою справу ще в 1991 році й залишається з нею до сьогодні. Майстер виробляє різноманітний посуд (горшки, миски й полумиски, глечики, макітри, ринки), а також декоративний посуд, дитячі іграшки, сувеніри тощо. Є у нього чимало й гіпсових скульптур. Найтрудомісткіша його робота – керамічна картина «Село». А взагалі за плечима майстра чисельні виставки та презентації в с. Мигії, м. Первомайську, Миколаєві. Він нагороджений багатьма грамотами.

Віктор Володимирович розповідає, що наша місцевість багата на поклади найкращих глин різноманітних барв - від білої і кремової до коричневої і темно-сірої, - що є прекрасною можливістю для розвитку керамічного промислу.

Нещодавно ми відвідали народного майстра і побували в його творчій майстерні – самому серці гончарних народних традицій, де відбувається чудо створення, починаючи від заготівлі глини та закінчуючи народженням виробу.

Процесу виготовлення кераміки передує заготівля глини, яку копають в спеціальних глинищах, де вона найбільш якісна і підходяща для цього ремесла. В даному випадку це глина з Первомайського району, до речі, її свого часу брали на аналіз в Санкт-Петербурзький інститут художньої кераміки, де глину з Первомайського району було визнано найбільш придатною для гончарства. Привезену глину Віктор Володимирович зсипає на подвір’ї у спеціально відгородженому місці і залишає на певний час "дозрівати". Потім він заливає глину водою і перемішує в спеціальній електричній мішалці, а далі відціджує через два сита, щоб вилучити всі домішки. Потім пропускає глину через шаровий млин. Тепер з неї можна виливати вироби у спеціальних формах, або виготовляти їх на гончарному крузі: для цього формують із глини балабухи, кожен з яких розрахований на виготовлення окремої посудини. Ми спостерігали, як формується виріб на гончарному крузі. Робиться це при обертах круга шляхом витягування глиняної маси руками, змоченими у воді. Віктор Володимирович витягує руками риночки, горщики, макітри. На моїх очах за 5 хвилин ваза перетворювалася на тарілку, тарілка - на попільничку, попільничка - на горщик, горщик - на вазу. Так можна зробити все, що душа забажає! Найвідповідальнішим етапом у гончарів є випалювання виробів, йому приділяє майстер особливу увагу.

З великим захопленням ми спостерігали за народженням гончарних творів майстра. Це й не дивно: старі промисли завжди цікавили і будуть цікавити людей, тому що пам’ять про гончарне ремесло з його безліччю секретів і тонкощів ностальгією відгукується в серцях нащадків українських гончарів, адже майстри гончарного мистецтва жили свого часу чи не в кожному селі. Тому щедро ділиться гончар своїми знаннями з усіма, хто цікавиться цим заняттям наших предків, аби знову зажеврів вогонь у горнах та не зупинився гончарний круг ніколи.

Вироби Віктора Володимировича користуються великим попитом в учнів художніх шкіл та шкіл мистецтв різних міст. Діти із задоволенням розмальовують дзвоники, фігурки, статуетки, сувеніри. А ще майстер веде гончарний гурток у дітей Степківської школи, у нього навчаються 30 учнів. Кредо майстра: «Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром».

Телефон Віктора Володимировича: 0 (97)-130-31-07.

Роботи автора:


Розміщено: 17.11.2009 00:46
Категорія: Гончарство

Розміщено: 17.11.2009 00:41
Категорія: Гончарство
В майстерні
В майстерні
Розміщено: 17.11.2009 00:53
Категорія: Гончарство

Розміщено: 17.11.2009 00:47

Розміщено: 17.11.2009 00:31
Категорія: Гончарство

Розміщено: 27.11.2009 18:34
Категорія: Гончарство