Володимир Ржепецький

Фото автора
Ім'я: Володимир Ржепецький
Контакти: 0 (99) 525-18-65
Робіт на сайті: 82

Ковальство: минуле й сьогодення

Ковальство здавна відоме багатьом народам світу. Виробництво заліза та його обробка методом гарячого кування відомі на землях сучасної України ще задовго до н. е., що значною мірою було зумовлене багатими покладами руд. Ковальський реманент включав кілька ковадл, молотів, рубило, зубило, лещата, ножиці, розточку для копит, різні ножівки, ключі для нарізання гвинтів тощо.

Нагріті в ковальському горні, в якому палахкотіло деревне вугілля, залізо або сталь розжарювали шляхом роздмухування полум’я за допомогою ковальського міха із соплом. Нерідко коваль мав підручного (або хлопця-учня), що в такому разі правив за молотобійця. Тримаючи кліщами предмет, що лежав на ковадлі, коваль ударами молотка показував молотобійцю, куди бити молотом, щоб надати предметові потрібної форми. Під кінець предмет опускали в холодну воду для гартування.

Крім власне кування металу, українські ковалі виконували значний обсяг слюсарних робіт.

В наш час кування здійснюється за допомогою сучасного електроустаткування.

А ось художня ковка металу здавна служила одним із способів створення унікальних виробів, що прикрашають побут людини. І в нашому місті є майстри, які захоплюються художнім куванням. Про одного з них – Володимира Олексійовича Ржепецького – наша сьогоднішня розповідь.

Володимир за спеціальністю слюсар-ремонтник, а мистецтву кування навчався самостійно, розпочав років із чотири тому, сьогодні він уже підприємець. Його прадідусь був сільським ковалем, тож цілком можливий, за словами Володимира, поклик крові.

«Мене завжди цікавило кування, але остаточно вирішив ним займатися після того, як потратив працювати до кузні. Там став навчатися. Мистецтво кування було втрачене ще в радянські часи, зараз важко відродити його сповна. Потрібні десятки років, щоб можна було передати знання наступним поколінням. Підручники, які є на сьогодні, не дають необхідних знань, в інтернеті знайти щось цікаве складно. Тож ми шляхом дослідів відновлюємо те, що колись відкрили наші предки», - розмірковує майстер.

У Володимира Олексійовича власна майстерня. Матеріалом слугує спеціальний метал а чи й брухт. На моє запитання, які необхідні інструменти для цього мистецтва сьогодні, відповідає, що потрібне те ж устаткування, що й колись, але працює воно на електриці. Деякі ковалі, за словами майстра, й нині працюють, як в старі часи, зі шкіряними міхами. Їх можна побачити нині на заходах з популяризації ковальства, наприклад на міжнародному «Святі ковалів» у Івано-Франківські, на фестивалі «Залізний лев» у Львові або на фестивалях з реконструкції Середньовіччя. «У нас, в Первомайську, минулого року організувалася така група під назвою «Ранкова зірка», якій я допомагаю створювати металеві макети зброї, – продовжує Володимир. - Група займається здоровим спортивним відпочинком, люди з’їжджаються з усієї України, Росії, «вдягаються» в залізо та відтворюють в Криму чи в Західній Україні епоху Середньовіччя».

Першою роботою майстра була віконна решітка. Потім пішли більш складні – вази, підсвічники, зроблені за старовинною методикою, без електрозварювання, троянди тощо. Мені в подарунок дісталася кована виделка. За словами Володимира Олексійовича, навчатися ремеслу кування необхідно все життя, він у постійному пошуку. Що цікаво, син Володимира Олексій Ржепецький, учень 5 класу ЗОШ № 12, займається пластиліновими мініатюрами, він був гостем нашої дитячої сторінки. Хлопчик творчий і вже допомагає батьку, знає, який інструмент для чого потрібен. Я поцікавилася, чи необхідно мати навички малювання, щоб створювати ковані моделі. «Бажано, - відповідає майстер, тоді легше втілювати задумане, але необов’язково».

Поки майстер втілює в життя плани, ми з нетерпінням чекаємо на знайомство з його роботами під час літної виставки.

Т. Олексієва

 

Роботи автора:


Розміщено: 06.02.2012 15:16
Категорія: Художнє кування

Розміщено: 06.02.2012 15:12
Категорія: Художнє кування

Розміщено: 06.02.2012 15:15
Категорія: Художнє кування

Розміщено: 29.04.2013 14:58
Категорія: Художнє кування

Розміщено: 17.05.2012 11:28
Категорія: Художнє кування
Заковування весілля
Заковування весілля
Розміщено: 04.03.2013 18:36
Категорія: Художнє кування